Nakertajantie 3 as., Halssila, Jyväskylä
Kaunis koti odottaa sinua joka haluat hieman enemmän. Siisti hyvin pidetty asunto mihin on helppo vain muuttaa sisään. Sisääntulo kerroksessa on olohuone/keittiö avaraa yhtenäistä tilaa. Olohuoneen jatkeena on lasitettu parveke missä on korkeutta yli kolme metriä. Makuuhuone ja kylpyhuone/wc on myös tässä kerroksessa.
Alakerrassa on kylpyhuone (kaksi suihkua) ja aivan upea sauna. Saunan ja kylpyhuoneen välinen lasiseinä tuo luksuksen ja avaruuden tuntua. Varastotilasta on loihdittu kotiteatteri huone. Tämän tilan voit ottaa käyttöön perheen tarpeidesi mukaan. Pitää varastona/vaatehuoneena. Kuntoiluhuone, askatelutila ... Alakerrassa on yksi makuuhuone, toisessa huoneessa on vain pieni ikkuna (ei virallinen huone) tästä tilasta on käynti takapihalle.
Tolppapaikka on pihassa, jossa voi myös ladata sähköautoa. Halssila on viihtyisä asuinalue Jyväsjärven koillispäässä. Halssila on rakentunut eri vuosikymmenien aikana omaleimaiseksi ja idylliseksi asuinalueeksi. Vanhan Halssilan kapeat pihakadut ja vanhat puutalot muodostavat ainutlaatuisen kokonaisuuden.
Halssilanrinteen 1970-1980-luvuilla rakentuneista rivitaloista aukeavat upeat maisemat Jyväsjärven yli, uudempaa rakennuskantaa taas edustavat Halssilanmäelle rakentuneet pientalot ja rivitalot. Halssilasta löytyy myös eri-ikäisiä kerrostalokoteja.
Halssilan alueen pohjoispuolta rajaa korkea Aittovuori, jossa kulkee useita luonto- ja lenkkipolkuja metsän rauhassa. Halssilan uimaranta sijaitsee Jyväsjärveä kiertävän Rantaraitin varrella, joka tarjoaa myös oivan mahdollisuuden liikkumiseen kaupunkimaisemissa. Halssilan hiihtomaasta risteileviltä laduilta löytyy sopiva reitti niin huippukuntoiselle kuin sunnuntaihiihtäjällekin. Hiihtolenkin tai pulkkamäen jälkeen makkarat voi paistaa Hiihtomaan kodassa.
Kesällä samat reitit ovat lenkkeilijöiden käytössä. Halssilasta löytyy myös useita urheilukenttiä, jotka tarjoavat vaihtoehtoja liikkumiseen ympäri vuoden. Ilveksen toimintapuisto puolestaan tarjoaa mahdollisuuden monipuoliseen leikkimiseen.
Halssilasta on matkaa Jyväskylän keskustaan vain muutama kilometri. Alueella sijaitsevien lähipalvelujen lisäksi Tourulan ja Seppälän runsaat palvelut erikoisliikkeineen ja automarketteineen ovat lähietäisyydellä.
Olethan yhteydessä niin mennään katsomaan tätä ainutlaatuista kotia.
Kohdetta välittää:
Pyydä lisätietoja kohteen välittäjältä
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot .
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 598355
- Kohdetyyppi
- Rivitalo
- Osoite
- Nakertajantie 3 as., 40400 JYVÄSKYLÄ
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 4
- Huoneet
- 4h, k, s, 2xkh (yhtiöjärjestyksen mukaan 3h, k, s)
- Asuinpinta-ala
- 78 m2
- Kokonaispinta-ala
- 101,8 m2
- Muu ala
- 23,8 m2varasto ja työtila 23,8m2
- Käyttöönottovuosi
- 2018
- Yleiskunto
- Hyvä
- Kerros
- 1-2/-
- Hissi
- Ei
- Sauna
- Kyllä
- Parveke
- On , lasitettu
- Parvekkeen kuvaus
- Lasitettu parveke takapihan suuntaan. Parveke on erittäin tilava ja korkea.
- Ikkunat ja näköalat
- Olohuone/keittiö lounaaseen takapihalle asuinalueelle, makuuhuone etupihalle Nakertajantielle päin. Alakerran makuuhuone ja tila missä pieni ikkuna takapihan suuntaan.
- Vapautuminen
- Sopimuksen mukaan
Hintatiedot
- Myyntihinta
- 319 000,00 €
- Neliöhinta
- 4 089,74 €
- Hoitovastike
- 335,40 €/kk
- Yhtiövastike yht
- 335,40 €/kk
- Vesimaksu
- 25,00 €/hlö/kk
Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk. Lataussähkö hybridi 30€/kk, täyssähkö 100€/kk
Varustus
Keittiö
Jääkaappi, pakastekaappi, erillisuuni, liesitaso, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Pesutilat
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku kaksi sadesuihkua, peilit, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä kodinhoitohuoneessa, lattialämmitys, kiinteät valaisimet. Kylpyhuone/wc yläkerta sadesuihku
Säilytystilat
Ulkovarasto, kaapistot
Materiaalit
Keittiö: lattia laatta, seinät maali. Olohuone: lattia laatta, seinät maali. Makuuhuone 1: lattia laminaatti, seinät maali. Makuuhuone 2: lattia laminaatti, seinät maali. Kodinhoitohuone: laatoitettu. Sauna: lattia laatta, seinät paneli. Kylpyhuone: laatoitettu. Kh/wc yläkerta: laatoitettu. Harrastetila: Kärhs Saarni Black Silver 1s parkettilat, seinät maali. Työtila, pieni ikkuna: lattia laminaatti, seinät maali (käynti ulos takapihalle).
Taloyhtiö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto Oy Jyväskylän Lumikonkuja 14
- Isännöitsijä
- Hallituksen puheenjohtaja Olli Kinnunen olli.kinnunen@sok.fi 0400732977
- Kiinteistönhuolto
- Osakkaat
- Asuinhuoneistoja
- 4
- Autopaikat
- Sähköpistokepaikkoja 4 kpl
- Taloyhtiössä on
- Urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV, mahdollisuus autopaikkaan
Rakennuksen tiedot
- Rakennusmateriaali
- Puu. Betoni.
- Kattotyyppi
- Harja
- Kattomateriaali
- Pelti
- Lämmitysjärjestelmä
- Muu
- Lämmönjakojärjestelmä
- Lattialämmitys vesi
- Ilmanvaihtojärjestelmä
- Koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto
- Energialuokka
- C 2013
Tehdyt korjaukset
Lämmitysjärjestelmän toimintaa selvitettiin kesän 2024 aikana. Päädyttiin kytkemään käyttövesi vastukselle ja lattialämpö pumpulle. Toiminut häiriöttä siitä lähtien. Ulkovarastot kunnostettiin asukkaiden toimesta alkukesästä sekä ulkoportaat, yhtiö kustansi tarvikkeet. Takapihojen väliaitojen asennus vuonna 2022. Asennettu autolämmitystolppiin hybridiauton latauspistokkeet
Suunnitellut korjaukset
Hallitus päättänyt teettää kuntotarkastuksen kiinteistölle viimeistään vuoden 2026 aikana. Sen jälkeen määritellään tarkemmin ylläpitoon liittyvät huoltotoimet. Kilpailutus/tekijän valinta syksyn 2025 aikana.
Muut tiedossa olevat korjaukset
Hallituksen 5 vuoden kunnossapitoselvitys - vesikaton ja alapohjan tarkistukset» selvitetään ja teetetään - kosteiden tilojen silikonisaumojen uusiminen> selvitetään, teetetään tarvittaessa yhteishankintana - ilmastointikanavien puhdistaminen > selvitetään tarve, samalla varmistetaan kaikissa asunnoissa suodattimien vaihto ja laitteen toiminta. - lämmitysjärjestelmän kuntoa seurataan ja sen ylläpitoon tai korjauksiin on myös talousarviossa varauduttu. - parveketolppien huoltomaalaukset suoritetaan tarveperusteisesti (as.4 tehty) as. 3 kesän 2025 aikana - asumisviihtyvyyttä lisäävien istutusten lisääminen> päätettiin toimia nopeasti, tuijat jo paikallaan pihalla. - leikkialueelle penkki> katsotaan tarve ja mahtuuko sellainen alueelle.
Tontti ja kaavoitus
- Tontin pinta-ala
- 977 m2
- Omistus
- Oma
Palvelut ja liikenneyhteydet
Palvelut: K-Market noin 400m, Sepän kauppakeskus noin 2,4 km. Koulut: Halssilan koulu (1-6 lk) noin 500m Lokintien esiopetus noin 500m. Päiväkoti: Lokintien esiopetus noin 500m. Liikenneyhteydet: Linja-autopysäkki noin 300m
Asuntolaina –
Avain unelmiesi kotiin
Tutustu OP:n asuntolainaan Hanki kotisi
kokoinen vakuutus
Tutustu Pohjola KotivakuutukseenPohja
Kuvat
Sijainti
Kohdetta välittää
Jyväskylä OP Koti Keski-Suomi Oy LKV
Kauppakatu 22, JYVÄSKYLÄ
010 256 5950 Katso puheluhinnat
Huomaathan, että OP Kodin kohdeilmoituksessa ei ole kaikkia tietoja kohteesta.
Varmista tiedot kohteen virallisesta myyntiesitteestä.