Valkeisenkatu 9 B, Niirala, Kuopio
Tarjolla siistikuntoinen ja kauttaaltaan valoisa läpitalon kaksio rauhallisella sijainnilla Valkeisenlammen äärellä. Asunto sijaitsee talon ensimmäisessä kerroksessa. Huoneiston pohjaratkaisu on toimiva: tilava olohuone, erillinen keittiö sekä viihtyisä makuuhuone. Läpitalon ratkaisu tuo runsaasti luonnonvaloa ja tekee asunnosta avaran tuntuisen. Parveke Valkeisenlammen suuntaan. Taloyhtiössä on tehty merkittävät remontit, mm. LVIS-saneeraus sekä kattoremontti, joten suuremmat korjaukset ovat jo takana. Asunto on siistissä kunnossa ja muuttovalmis. Loistava sijainti luonnonläheisyydessä Valkeisenlammen ulkoilumaastojen vieressä, mutta silti hyvien kulkuyhteyksien päässä palveluista. Erinomainen valinta niin omaan käyttöön kuin sijoittajallekin!
Sovi oma esittelyaikasi Minna Antikainen 050 590 8542, minna.antikainen@op.fi Pekka Ruotsalainen 050 406 8656, pekka.ruotsalainen@op.fi
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 619231
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Valkeisenkatu 9 B, 70600 KUOPIO
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 2
- Huoneet
- 2h, kk, kh
- Asuinpinta-ala
- 54 m2
- Kokonaispinta-ala
- 54 m2
- Käyttöönottovuosi
- 1961
- Kerros
- 1/3
- Velaton hinta
- 145 000,00 €
- Myyntihinta
- 117 213,83 €
- Lainaosuus
- 27 786,17 €
- Neliöhinta
- 2 685,19 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 27 786,17 €
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 297,00 €/kk
- Rahoitusvastike
- 291,60 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 588,60 €/kk
Muut maksut
Vesiennakko 23e/hlö/kk, saunamaksu 15e/kpl, pesutupa 50e/puolivuotta/käyttäjä. 1.7.2026 alkaen hoitovastike 6,00e/m2.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 611 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, mikroaaltouuni, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkuseinä, peilit, allaskaappi, kiinteät valaisimet.
- Säilytystilat
- Vintti
Materiaalit
Keittiö: Lattia: laminaatti Seinät: maali. Olohuone: Lattia: laminaatti Seinät: tapetti/maali. Makuuhuone 1: Lattia: laminaatti Seinät: tapetti/maali. Kylpyhuone: Lattia: laatta Seinät: laatta. Wc: Lattia: laatta Seinät: laatta.
Taloyhtiö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto Oy Kuopion Valkeisenkatu 9
- Isännöitsijä
- Kuopion Talokeskus Oy / Harri Tavasti puh. 0442882519
- Kiinteistönhuolto
- Huoltoyhtiö
- Asuinhuoneistoja
- 23
- Autopaikat
- Autotalleja tai hallipaikkoja 2 kpl
- Taloyhtiössä on
- Sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja, kaapeli-TV
- Lisätietoa energiatodistuksesta
- Kohteella ei ole lain edellyttämää energiatodistusta ja sen vuoksi energialuokka ei ole tiedossa
Tehdyt korjaukset
2024 Sähköisten palovaroittimien uusinta. 2024 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. 2023 Vesikaton uusinta. 2022 Vesikaton uusinnan suunnittelu. 2021 Vesikaton tarkastus ja tarvittavat korjaukset. 2020 Huoneisto-ovien ja lukitusten uusinta sekä porraskäytävien maalaus. 2017 Rovastinkadun varren aita, entisen poisto ja pensaiden istutus. 2016 Väestösuojan muutos varastoksi. 2015 Porraskäytävistä ullakolle johtavien ovien tiivistäminen ja paloturvalliseen kuntoon saattaminen. 2014 Sokkelien maalaus, huon. B 13 lattian rakennekosteuden korjaus. 2013 LVIS-saneeraus, ilmanvaihtokanavien puhdistus. 2012 Pesukone uusittu, savunpoistojärjestelmien asennus ja väestösuojan tarkastus. 2011 Ulkoiluvälinevaraston ulko-oven uusiminen ja ikkunoiden ja parvekeovien toiminnan tarkastus ja korjaus. 2010 Saunan lauteiden uusinta, väestösuojan tarkastus ja VSS-tarvikkeiden päivitys. 2009 Sadevesikourujen ja syöksytorvien maalaus. 2008 Huon. A 1 kosteusvauriokorjaus. 2007 Katon tarkastus ja tarvittavat paikkauskorjaukset, pihan nurmialueiden ja talon edustan käytävän kunnostus, sadevesikourujen kunnostus Iki-kouru menetelmällä. 2006 Jätekatoksen rakentaminen. 2005 Antenniverkoston kunnostus digivalmiudelle, tulipalon vaurioiden korjaus. 2004 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, 2002 Saunan kunnostus. 2001 Huoneistoparvekkeiden kunnostus ja pyörävaraston sekä askarteluhuoneen kunnostus. 2000 Viemärivuodot. 1999 Kopisteluparvekkeiden laatoitus ja maalaus, katon maalaus. 1998 Kaapeli-TV-liittymä osittain. 1997 Pesutuvan ja kuivaushuoneen kunnostus, porraskäytävien maalaus. 1995 Lämmönjakolaitteiston uusinta. 1993 Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta.