Lauklähteenkatu 5 C, Ilpoinen, Turku

Velaton myyntihinta148 000 € Myyntihinta: 135 038 €
Käyttöönottovuosi1968
Pinta-ala
80,5 m2
2mh + th/työh + oh + mh + k + kph + las.parv (YJ:4h + k)

Valoisa ja tilava 80,5 m² koti ylimmässä kerroksessa, tarjoaa rauhallista asumista omassa rauhassa, kuitenkin lähellä arjen palveluja. Ikkunoista ja lasitetulta länsiparvekkeelta avautuvat avarat näkymät pitkälle taloyhtiön pihapiirin suuntaan ja ilta-aurinko tuo olohuoneeseen miellyttävän, lämpimän valon. Heti vapaa asunto sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat selkeää pohjaratkaisua ja mahdollisuutta päivittää pinnat oman maun mukaisiksi. Huoneistossa on tilava olohuone, erillinen keittiö sekä kaksi makuuhuonetta ja työ- / takkahuone, jotka mukautuvat joustavasti eri tarpeisiin. Tilat soveltuvat hyvin esimerkiksi ruokailutilaksi, lastenhuoneeksi, vierashuoneeksi tai etätyöpisteeksi. Arjen toimivuutta tukevat hyvät säilytystilat sekä kellarin irtaimistovarastot. Lasitettu parveke toimii lisähuoneena aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn. Keittiössä on kaikki tarpeellinen ruoanlaittoon, ja kylpyhuone sekä erillinen wc tekevät arjesta sujuvaa.

Asunto on tällä hetkellä tyhjillään, joten pääset suunnittelemaan ja toteuttamaan pintaremontin helposti omien toiveidesi mukaan.

Asunto Oy Ilpoistenmäki sijaitsee Turun Ilpoisissa rauhallisessa ja viihtyisässä ympäristössä. Alueelta on sujuvat yhteydet keskustaan ja muualle kaupunkiin ja läheltä löytyvät kaupat, koulut sekä ulkoilureitit ja puistoalueet. Taloyhtiön piha-alue on väljä ja asukkaille on tarjolla autopaikkoja, autotallipaikkoja sekä sähköauton latauspaikkoja jonotusperiaatteella.

Vuonna 1968 valmistunutta taloyhtiötä on hoidettu säännöllisesti ja laajasti. Julkisivuja, kattoja, putkistoja, sähkö- ja tietojärjestelmiä sekä piha-alueita on uusittu ja kunnostettu vuosien varrella. Yhtiössä on kaukolämpö ja koneellinen poistoilmanvaihto ja yhteisinä tiloina ovat muun muassa sauna, pesutupa, kuivaushuoneet, kylmäkellari ja pyörävarastot.

Vastikkeet muodostuvat hoito- ja rahoitusvastikkeesta, vesi ja sähkö veloitetaan kulutuksen mukaan. Yhtiössä on lisäksi päätetty tulevista pienemmistä huolto- ja korjaustöistä, kuten palovaroittimien uusimisesta ja ilmanvaihdon huollosta.

Myyjä ei ole asunut asunnossa, joten ostajaa kehotetaan tarkastamaan huoneisto huolellisesti. Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka etsit tilavaa, heti vapaata asuntoa, upeilla maisemilla ja kotia josta tehdä oman näköisesi koti

Esittelyt ja lisätiedot Markku Oksanen puhelin: 040 8356 843 tai markku.oksanen@op.fi

Kohdenumero
618173
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Lauklähteenkatu 5 C, 20740 TURKU
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
4
Huoneet
2mh + th/työh + oh + mh + k + kph + las.parv (YJ:4h + k)
Asuinpinta-ala
80,5 m2
Kokonaispinta-ala
80,5 m2
Käyttöönottovuosi
1968
Kerros
8/8
Hissi
Kyllä
Sauna
Ei
Parveke
On, lasitettu
Ikkunat ja näköalat
Parveke, olohuone ja makuuhuone länteen, keittiö+makuuhuone ja työhuone etelään
Vapautuminen
Heti

Hintatiedot

Hinta

Velaton hinta
148 000,00 €
Myyntihinta
135 038,17 €
Lainaosuus
12 961,83 €
Neliöhinta
1 838,51 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 12 961,83 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
304,29 €/kk
Rahoitusvastike
179,53 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
483,82 €/kk

Muut maksut

Yhtiöjärjestyksen mukainen vastikeperuste on huoneiston pinta-ala. Yhtiö laskuttaa veden ja sähkön kulutuksen mukaan, ennakkomaksu on sovittavissa. Autopaikka/sähkö 20€/kk, autotalli pieni 35€/kk, autotalli puolikas 32€/kk, pesutupa 2€/krt, lenkkisauna 1€/krt, saunamaksu 2€/krt.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
624 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 624 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappi takkahuone, jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin, astianpesukone 45 cm, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Pesutilat
Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, amme, peilit, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. seinäkahvat kph ja wc
Säilytystilat
Kellari

Materiaalit

Keittiö: laminaatti / maali. Olohuone: parketti / tapetti / maali. Makuuhuone 1: muovimatto / tapetti. Makuuhuone 2: muovimatto / tapetti. Kylpyhuone: laatta / kaakeli. Eteinen: parketti ja laatta / maali. Wc: laatta / maali. takkahuone: parketti / maali.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Ilpoistenmäki
Isännöitsijä
Isännöinti Granberg/toimisto@isannointigranberg.fi
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
178
Autopaikat
Autotalleja tai hallipaikkoja 34 kpl, piha-autopaikkoja 75 kpl
Taloyhtiössä on
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, jäähdytetty kellari, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan