Rauhankatu 30 c B, Port Arthur, Turku

Velaton myyntihinta85 000 € Myyntihinta: 79 837 €
Käyttöönottovuosi1917
Pinta-ala
17 m2
tupakeittiö, makuuhuone, wc, kph, sauna (Yj. hellahuone)

Viehättävä puutalokoti Portsassa - keskustan kupeessa, vanhan ajan tunnelmassa

Tämä persoonallinen, remonttia kaipaava koti sijaitsee halutulla ja idyllisellä Portsan puutaloalueella, vain kävelymatkan päässä Turun keskustasta. Sijainti yhdistää ainutlaatuisella tavalla urbaanin arjen ja rauhallisen, vanhaa aikaa kunnioittavan puutaloasumisen.

Tämän kodin alakerrassa on hellahuone sekä erillinen wc. Viralliset neliöt muodostuvat alakerran 17 m² hellahuoneesta. Yläkerran tila on kooltaan noin 10 m², mutta sitä ei ole laskettu virallisiin asuinneliöihin eikä tarkistusmitattu. Puuporrasta pitkin kuljet yläkertaan, jossa avautuu monikäyttöinen, tunnelmallinen tila - täydellinen esimerkiksi olohuoneeksi tai suureksi makuuhuoneeksi. Tilaa elävöittää kaunis kattoikkuna sekä lattiatason ikkuna. Kaikki asunnon ikkunat avautuvat rauhalliselle sisäpihalle. Yläkerran yhteydessä sijaitsevat laatoitettu kylpyhuone lattialämmityksellä sekä sähkökiukaalla varustettu sauna. Saunaa ei ole käytetty vuosiin. Huoneiston alla on rakentamaton kellarikerros.

Ullakon laajennukselle vuonna 1985 haettua rakennuslupaa ei ole saatettu loppuun.

Taloyhtiössä on tehty merkittäviä kunnostuksia, kuten viemäri- ja vesijohtouudistus (2007), vesikattojen uusiminen (2010), kattojen maalaus (2017), ulko-ovien lukitusten uusiminen (2018) sekä julkisivuremontti ja talojen värin vaihto vuonna 2024. Kadunpuoleisen aidan puuosat on uusittu vuonna 2024.

Sijainti on erinomainen: lähistöltä löytyvät Mikaelinkirkko, Mannerheiminpuisto ja Aurajoen kauniit rantamaisemat. Kaikki keskustan palvelut ovat käden ulottuvilla.

Jos etsit pientä, mutta tunnelmaltaan suurta kotia, jossa on mahdollisuus tehdä siitä juuri omannäköisesi - tämä kannattaa nähdä paikan päällä.

Lisätiedot ja esittelyt Pasi Pitkänen Ylempi kiinteistönvälittäjä YKV 0500 522 229 pasi.pitkanen@op.fi

Kohde kiinnostaa mutta oma on myymättä? Saat minulta arvioin nykyisestä asunnostasi, kattavan markkinointisuunnitelman ja tarjouksen myyntiehdoista. Ota Yhteys!

OTA SEURANTAAN SOMESSA: Instagram: pasipitkanenlkv Facebook: Kiinteistönvälittäjä Pasi Pitkänen Linkedin: Pasi Pitkänen OP Koti: op-koti.fi/kiinteistonvalitys/turku/pasipitkanen

Kohdenumero
617574
Kohdetyyppi
Puutalo
Osoite
Rauhankatu 30 c B, 20100 TURKU
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
2
Huoneet
tupakeittiö, makuuhuone, wc, kph, sauna (Yj. hellahuone)
Asuinpinta-ala
17 m2
Asuinkäytössä oleva nykyhetken pinta-ala on n 27 m2. Ei tarkastusmitattu
Kokonaispinta-ala
27 m2
Muu ala
10 m2
Käyttöönottovuosi
1917
Yleiskunto
Välttävä
Kerros
1-2/2

Velaton hinta
85 000,00 €
Myyntihinta
79 836,85 €
Lainaosuus
5 163,15 €
Neliöhinta
5 000,00 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 5 163,15 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
100,30 €/kk
Rahoitusvastike
68,00 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
168,30 €/kk

Muut maksut

Vesimaksun ennakko 9 €/kk. Huoneiston sähkönkulutus sisältäen asumis- ja lämmityskulut ei ole tiedossa. Huoneistossa ei ole asuttu vuosiin eikä nykyisellä omaistajalla ole aikaisempia kulutustietioja.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
358 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 358 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet. Keittiön kaapisto ja kodinkoneet ovat vanhoja ja niiden toimintakuntoa ei ole, tarkistettu.
Pesutilat
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, peilit Kph:ssa, peilikaappi WC:ssä, kiinteät valaisimet. Isännöitsijältä ja Turun kaupungin rakennusvirastolta saadun tiedon mukaan yläkertaan rakennetusta saunasta ja kylpyhuoneesta ei olisi tehty muutostyöilmoituksia eikä lopputarkastuksia.
Säilytystilat
Kellari

Materiaalit

Keittiö: lautalattia. Olohuone: lautalattia. Makuuhuone 1: lautalattia. Sauna: laattalattia, seinät saunapaneelia. Kylpyhuone: lattiaja seinät laatoitettu. Eteinen: lautalattia. Wc: laattalattia, seinien alaosa laatoitettu, yläosa paneeli.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Rauhankatu 30 C
Isännöitsijä
Timo Raunell / Isännöinti Raunell, Korkeavuorenkatu 8, 20100 Turku. P. 0400 212 225. timo.raunell@gmail.com
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö, osakkaat
Asuinhuoneistoja
17