Ivalontie 5610b, Sodankylä, Sodankylä

Velaton myyntihinta24 000 € Myyntihinta: 24 000 €
Pinta-ala
6 440 m2

Tällä upealla lomarakennuspaikalla Sodankylän Madetkosken kylässä Kitisen Kurittusuvannon rannalla teet asuntohaaveistasi totta. Kaavan mukaista rakennusoikeutta enintään kaksiasuntoiselle lomarakennukselle on 120m², josta jopa 30% eli 36m² voi käyttää erilliselle saunalle ja/tai varastolle. Tälle entiselle Metsähallituksen tukkilaanille tulee ohi menevältä Nelostieltä perille asti oma tie, ja tontin kulmalta löytyy valmiina sähkötolppa, joten rakentamisen voi aloittaa varsin nopeastikin. Juokseva vesi on ratkaistu alueella omilla kaivoilla.

Kitinen on tunnettu kalaisana jokena, ja valtion metsästysmaita on ympärillä satoja tuhansia hehtaareja. Madetkosken aktiivinen kyläyhdistys ylläpitää muutaman kilometrin päässä sijaitsevaa kaikille avointa kyläkotaa, ja Peurasuvannon sympaattinen leirintäalue kahviloineen on niin paikallisten kuin ohikulkijoiden tunnelmallinen vierailukohde. Lähin kauppa ja arjen palvelut sijaitsevat 20min ajomatkan päässä Vuotsossa.

Hanki oma palasi aitoa Lappia tämän monenlaiseen rakentamiseen soveltuvan tontin myötä!

Kohdetta välittää:

Ota yhteyttä välittäjään

Viesti
Etunimi *
Sukunimi *
Sukunimi *
Puhelinnumero *
Sähköposti *

Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.

Kohteen tiedot

Rakennuksen tiedot

Rakennusmateriaali
Muu. -.
Kattotyyppi
Muu
Kattomateriaali
Muu. -.
Lämmitysjärjestelmä
Muu
Ilmanvaihtojärjestelmä
-

Tehdyt korjaukset

ei tiedossa

Tontti ja kaavoitus

Tontin pinta-ala
6 440 m2
Omistus
Oma
Tie perille
Kyllä
Kaavoitus
Yleiskaava. Tilaa ei ole mahdollista lohkoa kahdeksi, sillä kiinteistön kantatilalla (Metsähallituksen omistama) on lähtökohtaisesti oikeus muodostamattomiin rakennuspaikkoihin. Sodankylä kunta
Rakennusoikeus
120 m2
Lisätietoja maapohjasta
Kaavamerkintä RA, loma-asuntoalue. Tontilla on rakennusoikeutta kaavan mukaan kaksiasuntoiselle lomarakennukselle max. 120m², josta max. 30% (36m²) voi olla erilliselle saunarakennukselle ja/tai varastolle - tai jos halutaan niin yhdelle max. 120m² päärakennukselle.

Rantaoikeudet

Ranta
Oma ranta
Rannan pituus
noin 80 m
Rannan suunta
Länsi
Vesistön tyyppi
Joki
Vesistö
Kitinen / Kurittukoski

Vesi ja viemäröinti

Vesijohto
Ei
Käyttövesi
ei ole.
Lisätietoa käyttövedestä
ei käyttövesiliittymää, alueella juokseva vesi toteutettu omilla kaivoilla
Viemäri
Ei
Lisätietoa viemäristä
ei viemäröintiä, alueella toteutettu omilla maasuodattamoilla
Jätevesihuolto
ei ole.
Jätevesi-selvitys tehty
Ei
Lisätietoa kunnallistekniikasta
-

Palvelut ja liikenneyhteydet

Palvelut: Lähin ruokakauppa n. 30 km Vuotsossa, ja 10 km:n päässä Kiveliön Kala, josta saa joitain peruselintarvikkeita, posti Sodankylä / Vuotso, tienhaarassa naapurien postilaatikot, kirjasto Sodankylässä, n. 60 km:n päässä, terveysasema Sodankylässä, n. 60 km:n päässä. Koulut: Vuotson koulu n. 30 km:n päässä. Päiväkoti: Vuotsossa n. 30 km:n päässä koulun vieressä. n. 5 km:n päässä Lapeco jätelajittelupiste sekä kahvila-ravintola-leirintäalue Peurasuvanto, muutaman kilometrin päässä Madetkosken kyläyhdistyksen uimaranta. Liikenneyhteydet: Nelostie menee vierestä, linja-autopysäkkejä n. 1 km:n päässä.

Ajo-ohjeet

Ivalontie 5610, 99600 Sodankylä

Lisätiedot

Valtion metsästysmaat lähialueilla, kalaisa Kitinen omasta rannasta (huom. kalastusluvat). Hyttysiä rannassa suhteellisen vähän. N. 150 m päästä menevän Nelostien äänet, kännykän kuuluvuus nykyisin hyvä (aiemmin ollut heikko), televisiosta näkyy naapurimökeillä Ylen kanavat.

Joustavalla lainalla
unelmiesi kotiin

Tutustu OP:n rakennuslainaan
Asuntolainan myöntää osuuspankki

Pohja

Kohteen pohjakuva

Kuvat

Kohdekuva 1Kohdekuva 2Kohdekuva 3Kohdekuva 4Kohdekuva 5

Sijainti

Powered by Esri
Ladataan

Kohdetta välittää

Sirkka OP Koti Pohjoinen Oy LKV Leviraitti 7 LH1, SIRKKA

010 257 1790 Katso puheluhinnat
opkoti.levi@op.fi

Huomaathan, että OP Kodin kohdeilmoituksessa ei ole kaikkia tietoja kohteesta.
Varmista tiedot kohteen virallisesta myyntiesitteestä.

Pyydä esite välittäjältä
Hae asuntolainaaOsuuspankista!