Emännäntie 3 A, Keskusta, Pieksämäki

Velaton myyntihinta49 000 € Myyntihinta: 38 852 €
Käyttöönottovuosi1980
Pinta-ala
78 m2
3h, k, s

Tämä viehättävä rivitaloasunto sijaitsee rauhallisella Pappilanmäen alueella Pieksämäellä, lähellä Pieksäjärveä ja puistoja.

Asunto tarjoaa mukavan ja tilavan kodin perheelle tai pariskunnalle. Lähellä myös päiväkoti ja kouluja. Vuonna 1980 valmistuneessa asunnossa on kaksi makuuhuonetta, olohuone, keittiö sekä oma sauna.

Asunto-osakeyhtiö Pieksänrinne on hyvin hoidettu ja taloyhtiössä on tehty useita remontteja, kuten ikkunat uusittu vuonna 2016 ja käyttövesiputket vuonna 2025. Asunnon takapihalla on katettu terassi, joka tarjoaa mukavan paikan rentoutua ja nauttia ulkoilmasta.

Lämmitysmuotona on kaukolämpö, mikä takaa energiatehokkuuden ja mukavuuden. Autopaikkoja on saatavilla isännöitsijän kautta jonotuksen mukaan. Taloyhtiössä on myös urheiluvälinevarasto ja kaapeli-TV.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kodikkaaseen rivitaloasuntoon, joka tarjoaa rauhallista asumista luonnonläheisessä ympäristössä.

Kohdenumero
619256
Kohdetyyppi
Rivitalo
Osoite
Emännäntie 3 A, 76130 PIEKSÄMÄKI
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
3
Huoneet
3h, k, s
Asuinpinta-ala
78 m2
Kokonaispinta-ala
78 m2
Käyttöönottovuosi
1980
Kerros
1-2/1

Velaton hinta
49 000,00 €
Myyntihinta
38 851,97 €
Lainaosuus
10 148,03 €
Neliöhinta
628,21 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 10 148,03 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
296,40 €/kk
Rahoitusvastike
156,00 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
452,40 €/kk

Muut maksut

Autopaikka 5,00 €/kk. Vesimaksuennakko 21,00 €/hlö/kk (tasaus kulutuksen mukaan). Sisätilalämmitin 5,00 €/kk.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
207 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 207 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin ei tietoa onko aktiivihiili ja liitetty hormiin, astianpesukone, kaapistot.
Pesutilat
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, allaskaappi, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Ulkovarasto, häkkivarasto

Materiaalit

Sauna: Lattiat laatta, seinät ja katot paneeli. Kylpyhuone: Laatoitettu. Asuintilat: Lattiat muovi, seinät maali/tapetti, katot maali.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Pieksänrinne
Isännöitsijä
Isännöintitoimisto Kyösti Lappalainen/Timo Lappalainen, p. 0500 650 660, timo.lappalainen@isannoitsijatoimisto.fi
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö, osakkaat
Asuinhuoneistoja
17
Taloyhtiössä on
Mankeli, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV

Lisätietoa energiatodistuksesta
Kohteella ei ole lain edellyttämää energiatodistusta ja sen vuoksi energialuokka ei ole tiedossa

Tehdyt korjaukset

2001 Lämmönvaihdin asennettu, liitytty kaukolämpöön 2003 Uusittu lämmönjakohuoneelta A-taloon menevä putkikanava 2006 Kattohuopa uusittu 2006 C-talon eteläpuolen vaakapaneelit uusittu 2007 Lauta-aidat uusittu 2008 Ulkomaalaus 2010 Asuntojen ulko-ovet uusittu ja lukot sarjoitettu 2010 Patteritermostaatit uusittu 2015 Uusittu lämmönjakohuoneelta C-taloon menevä putkikanava 2015 Rakennettu jätekatos/varasto 2016 Ikkunat uusittu 2018 Pesutupa ja kuivaushuone remontoitu 2022 Ilmastointikanavien puhdistus 2024 Asuntojen palovaroittimet uusittu 2025 Käyttövesiputket uusittu