Koulukatu 38 B, Keskusta, Oulu
Tervetuloa tutustumaan tähän Koulukadulla sijaitsevaan viehättävään kerrostalokaksioon, joka tarjoaa mukavaa ja helppoa kaupunkiasumista Oulun keskustassa.
Huoneisto on on ollut vuokrattuna, mutta vapautuu 1.6.2026 lähtien!
Tämä huoneisto on täydellinen valinta niin ensimmäiseksi kodiksi, kuin sijoituskohteeksikin. Sijainti on ihanteellinen, keskellä kaupungin vilinää, mutta kuitenkin rauhallisella kadulla, missä kaikki tarvittavat palvelut ovat kävelymatkan päässä. Asunto kätkee sisäänsä hyvin suunnitellun pohjaratkaisun. Kaksio koostuu valoisasta olohuoneesta, makuuhuoneesta sekä erittäin toimivasta ja nykyaikaisesta keittokomerosta. Pyykinpesukone sisältyy kauppaan. Asunto on vapaa 1.6.2026 lähtien.
Taloyhtiö, Asunto-osakeyhtiö Koulukatu 38, on rakennettu vuonna 1956, ja se on hyvin hoidettu. Yhtiössä on tehty lukuisia peruskorjauksia, kuten linjasaneeraus 2014, jossa mm. uusittiin käyttövesiputket ja viemärit pinnoitettiin, vesikaton maalaus 2022 ja IV-nuohous 2023, mikä takaa asunnon teknisen toimivuuden. Kaukolämpö ja vesikiertoinen patterilämmitys huolehtivat kodin lämpimänä pysymisestä. Taloyhtiössä on myös sauna ja talopesula.
Asunnon sijainti Oulun keskustassa tarjoaa loistavat palvelut ja liikenneyhteydet. Lähimpään kauppaan on vain 300 metriä, ja juna- sekä linja-autoasemakin on vain noin 600 metrin päässä. Alueella on useita kouluja, ja yliopisto sijaitsee noin 6,5 kilometrin etäisyydellä, mikä tekee tästä asunnosta erinomaisen valinnan opiskelijalle.
Avaisanat:
- Rauhallinen taloyhtiö - Keskustakoti - Toimiva pohja - Pienelle perheelle - Sijoittajalle - Opiskelijalle - Pariskunnalle - Optimaalinen/ihanteellinen sijainti - Palveluiden äärellä - Valoisa huoneisto - Hyvät liikenneyhteydet
Tule rohkeasti katsomaan ja ihastu!
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 618800
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Koulukatu 38 B, 90100 OULU
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 2
- Huoneet
- 2h + kk
- Asuinpinta-ala
- 47 m2
- Kokonaispinta-ala
- 47 m2
- Käyttöönottovuosi
- 1956
- Yleiskunto
- Hyvä
- Kerros
- 3/4
- Hissi
- Ei
- Sauna
- Ei
- Parveke
- Ei
- Vapautuminen
- 1.6.2026
Hintatiedot
Hinta
- Velaton hinta
- 109 900,00 €
- Myyntihinta
- 109 900,00 €
- Lainaosuus
- 0,00 €
- Neliöhinta
- 2 338,30 €/m²
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 188,00 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 188,00 €/kk
Muut maksut
Saunamaksu 20,00 €/kk, autopaikka 50,00 €/kk. Vesimaksuennakko 17,00 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmävesi 4,10 €/m³ ja lämminvesi 10,00 €/m³). Talousarvion mukaan hoitovastike 1.7.2026 alkaen 4,30 €/m²/kk (ko. huoneistolle 202,10 €/kk). Hallitus hakee valtuutta periä enintään kahden kuukauden vastikkeen suuruinen ylimääräinen hoito- tai pääomavastike jos taloudellinen tilanne sitä edellyttää. Lisäksi hallitus hakee valtuutta tarkastaa perityn pääomavastikkeen määrää korkomenoja vastaavasti ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta, omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan sähköistämisestä.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 463 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappi, pakastekaappi, erillisuuni, liesitaso induktio, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet, Pyykinpesukone .
Materiaalit
Keittiö: Laminaatti, maalatut seinät. Pöytätasojen materiaali: Laminaatti. Olohuone: Laminaatti, maalatut seinät, koristetapettia. Makuuhuone 1: Laminaatti, maalatut seinät. Kylpyhuone: Laattalattia, seinät laattaa. Eteinen: Laminaatti, maalatut seinät.
Taloyhtiö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto-osakeyhtiö Koulukatu 38
- Isännöitsijä
- Retta Isännöinti Oy, Oulu / Minna Juntunen
- Kiinteistönhuolto
- Huoltoyhtiö
- Asuinhuoneistoja
- 33
- Liikehuoneistoja
- 2
- Liikehuoneistojen pinta-ala
- 123,5 m2
- Autopaikat
- Autotalleja tai hallipaikkoja 1 kpl
- Taloyhtiössä on
- Sauna, talopesula, vinttikomerot, kellarikomerot, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Rakennuksen tiedot
- Rakennusmateriaali
- Tiili
- Kattotyyppi
- Harja
- Kattomateriaali
- Pelti