Puutarhakatu 6 as, Suensaari, Tornio

Velaton myyntihinta132 000 € Myyntihinta: 132 000 €
Käyttöönottovuosi1989
Pinta-ala
77 m2
3h + k + s

Harvoin tarjolla - saunallinen kolmio Tornion keskustassa.

Tämä toisen kerroksen kolmen huoneen saunallinen kerrostalokoti tarjoaa juuri sellaista asumista, jossa arki sujuu helposti ja kaikki on lähellä. Tornion keskustassa, halutulla Suensaaren alueella sijaitseva huoneisto sopii niin pariskunnalle, pienelle perheelle kuin helppoa kaupunkiasumista arvostavalle. Hissitalon esteetön kulku ja huoneiston välitön vapautuminen tekevät muutosta vaivattoman.

Asunnossa on toimiva ja selkeä pohjaratkaisu: tilava olohuone/keittiö, kaksi makuuhuonetta, kylpyhuone/wc, oma sauna sekä erillinen vaatehuone. Länsi-eteläsuuntaan avautuvat ikkunat ja lasitettu parveke tuovat asuntoon valoa ja viihtyisyyttä. Asunnossa on kaapeli-tv ja tietoliikennekaapelointi sekä valokuituyhteys, jotka vastaavat nykypäivän tarpeisiin. Säilytystilaa löytyy hyvin niin asunnosta kuin taloyhtiön kellarista.

Vuonna 1989 valmistunut Asunto Oy Puutarhakatu 6 on omalla tontilla sijaitseva, kaukolämmöllä lämpiävä yhtiö, jossa on vesikiertoinen patterilämmitys ja koneellinen poistoilmanvaihto. Taloyhtiössä on tehty runsaasti kunnossapitoa: muun muassa ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, julkisivuelementtien saumauksien uusiminen ja maalaus, porraskäytävien maalaus ja valaistuksen uusiminen sekä IV-kanavien puhdistus ja säätö. Autokatospaikka kuuluu huoneistolle yhtiöjärjestyksen mukaisesti.

Sijainti Tornion keskustassa tekee arjesta helppoa: ruokakauppa ja muut keskustan palvelut ovat kävelyetäisyydellä, samoin koulut, päivittäispalvelut ja vapaa-ajan mahdollisuudet. Suensaaren viihtyisä ympäristö, lähellä olevat ulkoilureitit ja jokimaisemat houkuttelevat liikkumaan ympäri vuoden. Liikenneyhteydet ovat sujuvat sekä omalla autolla että julkisilla, ja taloyhtiön pihasta löytyy autopaikkoja myös vuokrattavaksi.

Kohdenumero
618742
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Puutarhakatu 6 as, 95400 TORNIO
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
3
Huoneet
3h + k + s
Asuinpinta-ala
77 m2
Kokonaispinta-ala
77 m2
Käyttöönottovuosi
1989
Kerros
2/3
Hissi
Kyllä
Sauna
Kyllä
Parveke
On, lasitettu
Parvekkeen kuvaus
Lasitetulla parvekkeella lisäksi sälekaihtimet.
Ikkunat ja näköalat
länsi-etelä
Vapautuminen
Heti

Hintatiedot

Hinta

Velaton hinta
132 000,00 €
Myyntihinta
132 000,00 €
Lainaosuus
0,00 €
Neliöhinta
1 714,29 €/m²

Vastikkeet

Hoitovastike
269,50 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
269,50 €/kk

Muut maksut

Vesimaksu
28,00 €/kk/henkilö

Vesimaksu 28,00 €/hlö/kk, autopaikka 20,00 €/kk. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta, omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan sähköistämisestä.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
557 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 557 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Pesutilat
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari

Materiaalit

Keittiö: parketti,maali. Olohuone: parketti, maali/tapetti. Makuuhuone 1: parketti, tapetti. Makuuhuone 2: parketti, tapetti. Sauna: muovimatto, paneeli. Kylpyhuone: muovimatto, laatta. Eteinen: parketti, tapetti.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Puutarhakatu 6
Isännöitsijä
KJ-Isännöinti Oy
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
15
Liikehuoneistoja
6
Liikehuoneistojen pinta-ala
541,5 m2
Autopaikat
Autokatospaikkoja 9 kpl
Taloyhtiössä on
Kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, mahdollisuus autopaikkaan, valokuitu

Lisätietoa energiatodistuksesta
Kohteella ei ole lain edellyttämää energiatodistusta ja sen vuoksi energialuokka ei ole tiedossa