Albertinkatu 9 B, Keskusta, Oulu
Uudenveroinen yksiö keskustassa, isot ikkunat puistoon päin ja oma parveke tekevät tästä valoisan kodin niin omaan käyttöön kuin sijoitukseen.
Tämä koti sopii sinulle, joka arvostat helppoa kaupunkiasumista ja haluat kaiken tärkeän kävelymatkan päähän. Huoneistoon astuessa huomio kiinnittyy lattiasta kattoon ulottuviin ikkunoihin, jotka tuovat tilaan runsaasti luonnonvaloa ja avarat näkymät puistomaisiin maisemiin. Olohuone ja keittotila muodostavat toimivan kokonaisuuden, jossa kokkaus ja oleskelu nivoutuvat luontevasti yhteen. Induktiotaso, erillisuuni, astianpesukone ja hyvä kaapistotila tekevät arjen ruoanlaitosta sujuvaa. Kylpyhuone on tilava, laatoitettu ja varustettu lattialämmityksellä sekä valmiilla pesukoneliitännällä, pyykinpesukonekin kuuluu kauppaan.
Vuonna 2020 valmistunut huoneisto on erittäin hyvässä kunnossa. Modernit ja helppohoitoiset vinyylilankkulattiat, maalatut seinät sekä huoneistokohtainen ilmanvaihtokone tekevät asumisesta miellyttävää. Keittiön työtaso on uusittu 2023, joten ilme on ajankohtainen ja siisti. Taloyhtiössä lämmitys hoituu energiatehokkaalla kaukolämmöllä ja vesikiertoisella lattialämmityksellä, märkätiloissa on lisäksi sähköinen lattialämmitys. Katolle sijoittuva sisäpiha tarjoaa miellyttävän taloyhtiön saunaosaston ja viihtyisän paikan oleskeluun keskellä kaupunkia. Asukkaiden käytössä ovat, kellarikomerot, pyörä- ja urheiluvälinevarastot, sekä väestönsuoja. Yhtiössä on nykyaikaiset tietoliikenneyhteydet ja kaapeli-TV.
Albertinkadun sijainti Oulun keskustassa tarkoittaa, että kaupat, ravintolat, kahvilat ja kulttuuripalvelut löytyvät muutaman minuutin kävelymatkan säteeltä. Läheiset puistot ja merenrannan ulkoilureitit tarjoavat vastapainoa kaupungin sykkeelle ja houkuttelevat lenkille tai rauhalliselle iltakävelylle. Julkiset liikenneyhteydet ovat erinomaiset, bussipysäkit ovat lähellä ja rautatieasemalle kulkee helposti. Myös pyöräily-yhteydet eri kaupunginosiin ovat sujuvat.
Tule paikan päälle kokemaan tämän valoisan kaupunkikodin tunnelma ja sijainnin helppous - varaa oma esittelyaikasi välittäjältä.
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 617816
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Albertinkatu 9 B, 90100 OULU
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 1
- Huoneet
- 1h + kt + parv.
- Asuinpinta-ala
- 30 m2
- Kokonaispinta-ala
- 30 m2
- Käyttöönottovuosi
- 2020
- Yleiskunto
- Hyvä
- Kerros
- 3/6
- Vapautuminen
- Aikaisintaan 30.04.2027.
Hintatiedot
Hinta
- Velaton hinta
- 129 000,00 €
- Myyntihinta
- 43 501,30 €
- Lainaosuus
- 85 498,70 €
- Neliöhinta
- 4 300,00 €/m²
- Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
- 28 565,75 €
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 85 498,70 €
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.
Valinnainen vuokratontti
- Onko osuus lunastettu
- Ei
- Tontin vuokravastike
- 114,00 €/kk
- Vuokratontin lunastusosuus
- 28 565,75 €
Lisätietoa tontin lunastuksesta
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 112,50 €/kk
- Rahoitusvastike
- 575,65 €/kk
- Muu vastike
- 114,00 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 802,15 €/kk
Muut maksut
Saunamaksu 20,00 €/kk. Mediavastike 1,50 €/kk. Vesimaksuennakko 17,50 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmävesi 4,10 €/m³ ja lämminvesi 9,75 €/m³). Huomautusmaksu 8,00 €/kpl. Talousarvion mukaan 1.7.2026 alkaen: hoitovastike 4,00 €/m²/kk (ko. huoneistolle 120,00 €/kk), tonttivastike 3,60 €/m²/kk (ko. huoneistolle 108,00 €/kk) Hallitukselle annetttu valtuudet periä enintään yhden kuukauden ylimääräinen hoitovastike ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta, mikäli yhtiön talous niin vaatii. Lisäksi hallitus voi vuoden aikana laskea tai nostaa pääomavastiketta, jos korkomuutos sen vaatii. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta, omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan sähköistämisestä.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 544 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappipakastin, erillisuuni, induktioliesi (taso), liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Materiaalit
Keittiö: lattia vinyylilankku, seinät ja katto maalattu. Olohuone: lattia vinyylilankku, seinät ja katto maalattu. Kylpyhuone: lattia ja seinät laatta, katto paneeli. Eteinen: lattia vinyylilankku, seinät ja katto maalattu.
- Asuinhuoneistoja
- 148
- Liikehuoneistoja
- 3
- Liikehuoneistojen pinta-ala
- 264 m2
- Autopaikat
- Autotalleja tai hallipaikkoja 57 kpl, sähköpistokepaikkoja 6 kpl
- Taloyhtiössä on
- Sauna, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, sisäpiha katolla
Rakennuksen tiedot
- Rakennusmateriaali
- Betoni
- Kattotyyppi
- Tasa
- Lämmitysjärjestelmä