Hiihtäjäntie 6 A, Puijonlaakso, Kuopio
Tarjolla neljännen kerroksen siistikuntoinen asunto. Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla. Mittava saneeraus on valmistunut tänä keväänä. Lainaosuutta ei ole vielä kohdistettu huoneistolle. Lainaosuudesta vastaa ostaja.
Asunto on vapaa, joten muuttamaan pääset heti kaupanteon jälkeen. Korkea sijainti tuo valoa ja avaruutta, ja pohjaratkaisu tarjoaa toimivat puitteet arkeen. Asunnolle kuuluu oma peltinen autotalli.
Sijainti on rauhallinen, mutta palvelut ja kulkuyhteydet ovat vaivattomasti saavutettavissa. Tämä koti sopii erinomaisesti niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseen.
Tervetuloa tutustumaan!
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 617793
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Hiihtäjäntie 6 A, 70200 KUOPIO
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 4
- Huoneet
- 4h, k
- Asuinpinta-ala
- 78 m2
- Kokonaispinta-ala
- 78 m2
- Käyttöönottovuosi
- 1965
- Kerros
- 4/8
- Velaton hinta
- 78 000,00 €
- Myyntihinta
- 64 207,11 €
- Lainaosuus
- 13 792,89 €
- Neliöhinta
- 1 000,00 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 13 792,89 €
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 300,30 €/kk
- Rahoitusvastike
- 109,20 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 409,50 €/kk
Muut maksut
Yhtiön perimä TV-maksu 4,00 €/kk. Autotallimaksu 17,00 €/kk. Käyttövesi- ja sähköjärjestelmien uusimisen, tarvittavien rakennusteknisten töiden ja viemärien sukituksen yhtiölaina: Huoneiston lainaosuus on 44 304 € (568€/m² x 78m²). Rahoitusvastikkeen suuruus on 295,40€/kk (3,787€/m² x 78m²) ensimmäisen vuoden ajan 1.7.2026 alkaen.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 329 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappi, lattialiesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkukaappi ilman erillistä pohjaa, peilikaappi, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Materiaalit
Kylpyhuone: lattia ja seinät laatta. Wc: lattia laatta, seinät maali. Seinäpinnat: maali/tapetti. Lattia: laminaatti.
Taloyhtiö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto Oy Puijonpankko
- Isännöitsijä
- Isarvo Oy/Pasi Pesonen p. 0400 438 161, pasi.pesonen@isarvo.fi
- Kiinteistönhuolto
- Huoltoyhtiö
- Asuinhuoneistoja
- 112
- Taloyhtiössä on
- Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, jäähdytetty kellari, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, irtaimistovarastot, kerhohuone
- Lunastuspykälä
- Lunastusoikeus on yhtiöllä. Lunastusaika on 30 päivää
- Ilmanvaihtojärjestelmä
- Koneellinen poistoilmanvaihtojärjestelmä.
- Energialuokka
- D 2018
- Lisätietoa energiatodistuksesta
- Viimeinen voimassaolopäivä: 30.5.2033.
Tehdyt korjaukset
2023 Julkisivuremontti 2023 Lämmönvaihtimet 2021 Lukituksen osittainen muutos 2020 A-talon saunatilojen uusiminen 2020 Alapihan leikkialueen kunnostaminen 1 / 2 12.11.2024 2020 B- ja C-saunatilat ehostus 2020 Pihavalaistuksen parannus 2020 Pääovien uusiminen 2019 Yleistentilojen valaistuksen muutos ledeiksi 2018 Kopisteluparvekkeiden huoltomaalaus 2018 Syöksyjen lämpökaapelit asennus 2017 Hissien saneeraus 2017 Piha-alueiden asfaltointi 2015 Piha-alueiden uusiminen 2014 Pihaviemärien uusiminen 2014 Viemärien pinnoitus 2013 LVIS-hankesuunnitelma 2013 Lämmitysverkoston kaikkien venttiilien uusiminen 2012 Porraskäytävien maalaus 2011 Parvekesivujen betoniosien korjaukset 2011 Parvekesivujen maalaus 2009 IV-koneiden huolto 2009 Ilmakanavien puhdistus 2008 Parvekkeiden sisäpuolisten syöksyjen uusiminen 2007 Ylimpien kerrosten tiilipintojen suoja-ainekäsittely 2003 Ikkunoiden uusiminen 2003 Parvekeovien uusiminen 1998 B- ja C- lämpökeskusten uusiminen 1997 A-lämpökeskuksen uusiminen 1997 Tonttivesijohdon uusiminen 1995 Vesikattojen uusiminen