Jaakkimankatu 9 B, Ilpoinen, Turku

Velaton myyntihinta74 000 € Myyntihinta: 74 000 €
Käyttöönottovuosi1971
Pinta-ala
52,5 m2
2h + k

Valoisa kaksio päättyvän tien päässä luonnonläheisessä ympäristössä!

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan kaksioon Ilpoisissa. Tämä avara, seitsemännen kerroksen koti sijaitsee päättyvän tien päässä luonnonläheisessä ympäristössä.. Asunnon lasitetulta parvekkeelta avautuu vehreä, metsäinen maisema, joka luo arkeen luonnonläheistä tunnelmaa ja yksityisyyttä.

Tämä 52,5 neliön huoneisto tilavine huoneineen on muuttovalmiissa kunnossa, mutta tarjoaa myös mahdollisuuden remontoida asunto mieleisekseen. Pohjaratkaisu on toimiva: erillinen eteistila, valoisa olohuone, makuuhuone, erillinen iso keittiö sekä tilava vaatehuone. Olohuone jatkuu lasitetulle parvekkeelle, joka toimii lisähuoneena aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn ja tarjoaa hienot metsäiset näkymät. Taloyhtiössä käynnistyneen linjasaneerauksen myötä kylpyhuone remontoidaan kauttaaltaan.

Käynnissä oleva kokonaisvaltainen LVIS-saneeraus on taloyhtiön merkittävä etu tuleville vuosille. Viemärit, vesijohdot, sähköt ja märkätilat saneerataan samanaikaisesti, mikä vähentää merkittävästi tulevien vuosien korjaustarpeita. Sähköjärjestelmän uusimisen myötä asuntoihin asennetaan uudet ryhmäkeskukset nousujohtoineen, keittiöihin nykyaikaiset varaukset ja kylpyhuoneisiin mm. lattialämmitys. Tietoliikenneyhteyksiä parannetaan yleiskaapelointijärjestelmän uusimisella, ja antennijärjestelmät päivitetään. Myös piha-alueen sähköpistokepaikat uudistetaan ja alueelle tulee myös sähköauton latauspaikkoja. Linjasaneerauksen aikana huoneistossa ei voi asua. Yhtiö on päättänyt puolittaa vastikkeen sekä poistaa vesimaksun ja autopaikkamaksut siltä ajalta, kuin huoneisto ei ole asuinkunnossa.

Rauhallinen sijainti päättyvän tien päässä luonnonläheisessä ympäristössä, hyvät liikenneyhteydet, monipuoliset ulkoilumahdollisuudet ja kattavat peruspalvelut lähellä tekevät alueesta houkuttelevan.

Lisätiedot ja esittelyt: Iina Myllykylä, 0503012857, iina.myllykyla@op.fi

Kohdenumero
617730
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Jaakkimankatu 9 B, 20740 TURKU
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
2
Huoneet
2h + k
Asuinpinta-ala
52,5 m2
Kokonaispinta-ala
52,5 m2
Käyttöönottovuosi
1971
Yleiskunto
Tyydyttävä
Kerros
7/8

Velaton hinta
74 000,00 €
Myyntihinta
74 000,00 €
Lainaosuus
0,00 €
Neliöhinta
1 409,52 €/m²

Vastikkeet

Hoitovastike
220,50 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
220,50 €/kk

Muut maksut

Autokatospaikat 18 €/kk, autopaikat 14 €/kk. Sauna ja pesutupamaksuja ei peritä. Vesimaksu kiinteä 22 €/hlö/kk. Linjasaneerauksen myötä huoneistoihin asennetaan vesi- ja sähkömittarit. Vesi ja sähkö veloitetaan mittareiden asennuksen jälkeen kulutuksen mukaan. Kevätyhtiökokouksessa 22.4.2026 päätettiin hallituksen esityksen mukaisesti, että vastiketta alennetaan 50 % linjasaneerauksen ajalta, jolloin huoneistossa ei voida asua. Lisäksi vesimaksu sekä autopaikkamaksut poistetaan kyseiseltä ajalta.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
312 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 312 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Pesutilat
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. Linjasaneeraushankkeen myötä kylpyhuone remontoidaan kauttaaltaan.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari, jäähdytetty kellari

Materiaalit

Keittiö: Lattia laattaa, seinät maalattu. Olohuone: Lattia parkettia, seinät tapettia. Makuuhuone 1: Lattia parkettia, seinät maalattu. Kylpyhuone: Laatoitettu.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Jaakkimanvuori
Isännöitsijä
Retta Isännöinti Oy, Petri Pyykkönen, petri.pyykkonen@retta.fi
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
80
Taloyhtiössä on
Sauna, talopesula, mankeli, jäähdytetty kellari, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan, säilytysullakko