Kohteessa ensiesittely su 17.5. klo. 14:00 - 14:30 .

Niinivaarantie 19 C, Niinivaara, Joensuu

Velaton myyntihinta65 000 € Myyntihinta: 63 077 €
Käyttöönottovuosi1961
Pinta-ala
47,5 m2
2h, k

Tämä ensimmäisen kerroksen 47,5 m²:n koti tarjoaa selkeän ja käytännöllisen pohjaratkaisun, jossa huoneet ovat sopivan kokoisia ja arki rullaa vaivattomasti.

Asunto on siistikuntoinen ja sellaisenaan hyvin asuttavissa, mutta tarjoaa myös mahdollisuuden päivittää pintoja omien mieltymysten mukaan.

Taloyhtiö on vuonna 1961 rakennettu, omalla tontilla sijaitseva kaukolämpötalo, ja sitä on hoidettu suunnitelmallisesti. Yhtiössä on jo tehty merkittäviä kunnostuksia, kuten viemärien sukitus, ja tulevat korjaustarpeet on kartoitettu ennakkoon. Asukkaiden käytössä ovat mm. sauna ja huoneistokohtaiset varastot.

Sijainti Niinivaarassa on erinomainen: palvelut ja ulkoilumaastot ovat kävelyetäisyydellä, ja keskustaan pääsee nopeasti. Tämä koti sopii mainiosti niin omaksi ensiasunnoksi, sijoitukseen kuin vaivattomaksi kaupunkikodiksi.

Ytimekäs kokonaisuus hyvällä paikalla. Tervetuloa tutustumaan.

Kohdenumero
617725
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Niinivaarantie 19 C, 80200 JOENSUU
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
2
Huoneet
2h, k
Asuinpinta-ala
47,5 m2
Kokonaispinta-ala
47,5 m2
Käyttöönottovuosi
1961
Kerros
1/3

Velaton hinta
65 000,00 €
Myyntihinta
63 077,37 €
Lainaosuus
1 922,63 €
Neliöhinta
1 368,42 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 1 922,63 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
232,75 €/kk
Rahoitusvastike
69,35 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
302,10 €/kk

Muut maksut

Vesimaksu
23,00 €/kk/henkilö

Vesimaksu 23,00 €/hlö/kk, yhtiön perimä TV-maksu 1,01 €/kk, tietoliikenneyhteysmaksu 5,06 €/kk. Autotallipaikkavuokra 30,00 €/kk. Sauna 2,00 €/tunti.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
274 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 274 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, astianpesukone, kaapistot.
Pesutilat
Suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone, vintti

Materiaalit

Keittiö: laminaatti/maalattu/maalattu. Olohuone: Laminaatti/maalattu/maalattu. Makuuhuone 1: Laminaatti/maalattu/maalattu. Kylpyhuone: Laatta/Laatta.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Niinivaarantie 19
Isännöitsijä
Retta Isännöinti Oy/Maria Palomaa, p. 010 228 8300, maria.palomaa@retta.fi
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
27
Liikehuoneistoja
3
Liikehuoneistojen pinta-ala
296 m2
Taloyhtiössä on
Sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV

Energialuokka
E 2018
Lisätietoa energiatodistuksesta
Viimeinen voimassaolopäivä: 29.08.2035.

Tehdyt korjaukset

Käyttövesiputkisto uusittu 1991. Julkisivujen lämpörappaus suoritettu 1993. Kaukolämpöliittymä 1998. Otettu kaapeli-tv liittymä 2005. Asuntojen ikkunat, parvekeovet, prs-käytävien parvekeovet, ikkunat uusittu 2011. Alakerran ikkunoiden, liiketilojen teräsikkunoiden, autotallin ovien kunnostusmaalaus 2011. Vesikaton uusinta, julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus, sisäpihan osittainen kunnostus, jätekatoksen rakentaminen ja uuden tonttiliittymän rakentaminen 2014. Lukituksen uusiminen Sento-avain järjestelmään 2015. Kaikkien huoneistojen kosteuskartoitukset 2017. Lämmitysjärjestelmän kunnostuksen suunnittelu 2017. Suunniteltuja kylpyhuoneiden kosteusvauriokorjauksia 3 kpl 2018. Lämmitysjärjestelmän kunnostus; linjasäätö- ja patteriventtiilit 2019. Lämmönsäätö 2020. Autotallien ovet uusittu 2021. Viemäreiden sukitus, ilmanvaihtokanavien nuohous 2022. Sisäpihan remontti ja asfaltoinnin uusinta 2023-2026.. Asunnon remontit: Kodinkoneet vaihdettu ja keittiön työtaso uusittu 2025.