Kuutamokatu 4 A, Olari, Espoo

Velaton myyntihinta159 000 € Myyntihinta: 159 000 €
Käyttöönottovuosi1973
Pinta-ala
60 m2
2h + kk + kph + vh (YJ: 2h + kk)

Tämä kaunis ja erinomaisesti suunniteltu koti on juuri valmistunut koko yhtiön käsittävästä perinteisestä linjasaneerauksesta ja asunnon kaikki pinnat on uudistettu tyylikkäästi sekä hyvällä maulla. Keittiö on remontoitu kokonaan vaaleilla, ajattomilla materiaaleilla ja tilaratkaisut on suunniteltu huolellisesti- säilytystilaa on runsaasti ja toiminnallisuus palvelee monenlaisia elämäntilanteita. Asunto sijaitsee rauhallisella Olarin alueella talon toisessa kerroksessa. Olohuoneen ja ruokailutilan suurista ikkunoista sekä parvekkeelta avautuvat vehreät, puistomaiset näkymät. Kaikki arjen palvelut ovat aivan lähellä, ja sijainti tarjoaa sekä keskuspuiston loistavat ulkoilumahdollisuudet, että nopean yhteyden urbaanin Matinkylän kattaviin palveluihin. Myös Olarin keskuksen palvelut, kuten ruokakauppa ja apteekki ovat kävelyetäisyydellä. Taloyhtiön Linjasaneerauksen kustannuksia ei ole vielä jyvitetty, eikä remontin osuutta ole sisällytetty myyntihintaan. Arvio saneerauksen kokonaiskustannuksesta on noin 1 040 euroa/m². Lainan voi halutessaan maksaa pois kokonaisuudessaan tai lyhentää kuukausittain rahoitusvastikkeen muodossa. Tähän asuntoon on todella helppo ihastua! Tervetuloa tutustumaan ja ihastelemaan. Varaa oma esittelyaikasi: Heini Paassola Myyntineuvottelija, sisustussuunnittelija 0405399390 heini.paassola@op.fi

Kohdetta välittää:

Ota yhteyttä välittäjään

Viesti
Etunimi *
Sukunimi *
Sukunimi *
Puhelinnumero *
Sähköposti *

Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.

Kohteen tiedot

Perustiedot

Kohdenumero
615288
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Kuutamokatu 4 A, 02210 ESPOO
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
2
Huoneet
2h + kk + kph + vh (YJ: 2h + kk)
Asuinpinta-ala
60 m2
Kokonaispinta-ala
60 m2
Käyttöönottovuosi
1973
Yleiskunto
Hyvä
Kerros
2/8
Hissi
Kyllä
Sauna
Ei
Parveke
On, lasitettu
Ikkunat ja näköalat
Itä-luode
Vapautuminen
Heti

Hintatiedot

Hinta

Velaton hinta
159 000,00 €
Myyntihinta
159 000,00 €
Lainaosuus
0,00 €
Neliöhinta
2 650,00 €/m²

Vastikkeet

Hoitovastike
222,00 €/kk
Rahoitusvastike
5,40 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
227,40 €/kk

Muut maksut

Saunamaksu 10,00 €/kk. Sisältyy hoitovastikkeeseen. Vesi laskutetaan huoneistokohtaisesti toteuman mukaisesti. Vesilaskutus aloitetaan 1.7.2026 varauksella, että mikäli taloyhtiön vedenmittaus- ja tähän perustuva laskutusjärjestelmä ei ole valmiudessa 1.7. 2026 kaikkien huoneistojen osalta, on hallituksella valtuutus siirtää mittaukseen perustuvan laskutuksen käynnistymistä em. sovitusta ajankohdasta. Mittaukseen perustuva veden hinta 1.7.2026 alkaen: kylmä vesi 3,50 €/m3, lämmin vesi 7,00 €/m3. Hoitovastike 1.5.2026 alkaen 3,90€/os/kk (30.4.2026 saakka 3,70€/os/kk). Yhtiökokouksessa 12.3.2026 päätettiin valtuuttaa hallitus ja isännöitsijä perimään enintään 2 ylimääräistä hoitovastiketta ja/tai 2 ylimääräistä rahoitusvastiketta tai jättämään perimättä rahatilanteen salliessa enintään 2 vastiketta. Lisäksi päätettiin, että pääomavastikkeet ja hankeosuussuoritukset tuloutetaan taloyhtiön tuloslaskelmassa eikä lainanlyhennysrahastoa kartuteta. Mikäli taloyhtiön tulontasaamisen kannalta on välttämätöntä rahastoida suorituksia, valtuutetaan hallitus rahastoimaan pääomavastikkeita ja lainaosuussuorituksia välttämätön määrä.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
670 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 670 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
jääkaappipakastin, erillisuuni, induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet koko keittiö on uusittu koneineen 2026.
Pesutilat
kokonaan sivuun taittuvat suihkuseinät(2kpl), peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä: hanassa veden otto ja altaan hajulukkoon veden poisto, vesikiertoinen lattialämmitys, kiinteät valaisimet, sähkökäyttöinen pyyhekuivain.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari

Materiaalit

Koko huoneiston lattia on kaunista, kunnostettua alkuperäistä mosaiikkiparkettia, seinät ja katto on kauttaaltaan juuri remontissa maalatut. Vaatehuoneen lattia on vinyylilankkua. Kylpyhuoneen lattia ja seinät ovat laatoitetut ja katto on maalattu. Kaikki huoneiston vaatekaapistot on uusittu 2026 ja myös väliovet on uusittu.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Alisalax
Isännöitsijä
Oiva Isännöinti Jarmo Leinonen
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
50
Liikehuoneistoja
5
Taloyhtiössä on
Sauna, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan, pyöräsuoja, kylmäsäilytystilat

Rakennuksen tiedot

Rakennusmateriaali
Muu
Kattotyyppi
Tasa
Lämmitysjärjestelmä
Kaukolämpö
Lämmönjakojärjestelmä
Vesikiertoinen patterilämmitys
Ilmanvaihtojärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihtojärjestelmä.
Energialuokka
D 2018
Lisätietoa energiatodistuksesta
E-luku 151. Viimeinen voimassaolopäivä 22.12.2033

Tehdyt korjaukset

2009 Ikkunoiden uusiminen. 2011 Patteriverkoston perussäätö, täyttö ja tasapainotus. 2012 Kiinteistön kuntoarvio. 2013- B-talon tulisijahormistojen peruskunnostus. 2013 Taloyhtiön oman jätekatoksen rakentaminen liittyvine töineen. 2014 Itä- ja pohjoisjulkisivuperuskorjaus, vesikattojen peruskorjaus ja vesikatolla olevien ilmanvaihtokoneiden sekä kanavistojen uusinta (+poistoilmakanaviston nuohous ja ilmamäärien mittaus ja säätö) liittyvine sähkötöineen sekä savunpoistoluukkujen asennus porrashuoneisiin. 2015 Ala-aulojen huoltokunnostus. 2017 B-talon alakerran tilajakomuutoshanke (uusi pyörävarasto, vuokratiloja, talovarasto). 2018 Putkistojen (vesi, viemäri, lämmitys) kuntotutkimuspäivitys liittyvine töineen. 2020 Julkisivujen betoniosien yms. huoltomaalaus länsi- ja eteläjulkisivuilla. 2022 Poistoilmakanaviston nuohous/puhdistus ja ilmamäärien mittaus ja säätö. 2023 ns. putkiremontin hankesuunnitelma, maalämmön-, aurinkoenergian-, sekä sähköautolatausjärjestelyn esiselvitykset. 2024 ns. putkiremontin suunnitteluvaihe sisältäen optiohankkeiden suunnitteluvaiheen, hissien ja salaojien kuntotutkimukset. 2025 ns. perinteinen putkiremontti (sisältäen huoneistojen märkätilojen uusimisen ml. huoneistokohtaisten vesimittareiden asentaminen sekä vesikiertoisen lattialämmitysjärjestelmän asentaminen huoneistojen märkätiloihin), huoneistojen ja kiinteistön sähköjärjestelmien uusimisen (ml. taloyhtiölaajakaistan asentaminen huoneistoihin), viemäri (ml. sadevesi) ja vesijohtoverkoston (kylmä+lämmin) uusiminen, lämmitysjärjestelmän (lämmönsiirrin ja yleiset tilat) uusiminen, yleisten tilojen peruskorjaus A-talon osalta (ml. talosaunatilojen uusiminen) sekä tarvittavat kunnostustoimet muissa taloyhtiön tiloissa (ml. molemmat porrashuoneet), salaojajärjestelmän uusiminen molempien rakennusten osalta, sähköautolatausmahdollisuuteen varautuminen (putkitukset, varaukset sähkökeskuksilla), lukitusten sarjoitusmuutos Abloy EASY-järjestelmään.. Asunnon remontit: 2026 Taloyhtiön perinteisen utkiremontin yhteydessä uusittu kylpyhuone kokonaan.Taloyhtiön perinteisen putkiremontin yhteydessä asunnon sähköt uusittu kokonaisuudessaan. Parkettilattia hiottu ja lakattu. Kaikki seinä- ja kattopinnat tasoitettu ja maalattu. Keittiö ja koneet uusittu kokonaisuudessaan. Kaikki vaatekaapit eteinen ja makuuhuone uudet. Väliovet uusittu.

Tontti ja kaavoitus

Tontin pinta-ala
1 985,5 m2
Omistus
Oma
Kaavoitus
Asemakaava. Lisätiedot Espoon kaupunki

Palvelut ja liikenneyhteydet

Palvelut: ruokakauppa S-Market Olarin/ Kuitinmäen keskusta 300m Prisma Olari 1km, posti Kuitinmäki keskus. Pakettiautomaatit Prisma ja Olarin S-Market, kirjasto Iso Omena, terveysasema Iso Omena. Koulut: Päivänkehrän koulu Kuitinmäen koulu. Apteekkki, ravintolat ja kuntosali: Kuitinmäen keskus. Matinkylä uimahalli Keskuspuisto vieressä. Liikenneyhteydet: Linja-auto: Isoon omenaan ja Niittykumpuun, josta Metro. Tapiolaan ja Kamppiin suorat linjat,

Lisätiedot

Taloyhtiön on linjasaneeraus valmistumassa 2026 kesällä. Yhtiölaina tullaan jyvittämään osakkaiden kesken. Tämän huoneiston arvio linjasaneerauksen hinnasta on noin 1040 euroa/osake. Jyvitys ei ole mukana asunnon velattomassa hinnassa.

Asuntolaina –
Avain unelmiesi kotiin

Tutustu OP:n asuntolainaan
Asuntolainan myöntää osuuspankki

Hanki kotisi
kokoinen vakuutus

Tutustu Pohjola Kotivakuutukseen
Vakuutuksen myöntää Pohjola Vakuutus Oy

Pohja

Kohteen pohjakuva

Kuvat

Kohdekuva 1Kohdekuva 2Kohdekuva 3Kohdekuva 4Kohdekuva 5Kohdekuva 6Kohdekuva 7Kohdekuva 8Kohdekuva 9Kohdekuva 10Kohdekuva 11Kohdekuva 12Kohdekuva 13Kohdekuva 14Kohdekuva 15Kohdekuva 16Kohdekuva 17Kohdekuva 18Kohdekuva 19Kohdekuva 20Kohdekuva 21Kohdekuva 22Kohdekuva 23Kohdekuva 24Kohdekuva 25Kohdekuva 26Kohdekuva 27

Sijainti

Powered by Esri
Ladataan

Kohdetta välittää

Espoo OP Koti Uusimaa Oy LKV Sammonsilta 8, ESPOO

010 255 5930 Katso puheluhinnat
opkoti.espoo@op.fi

Huomaathan, että OP Kodin kohdeilmoituksessa ei ole kaikkia tietoja kohteesta.
Varmista tiedot kohteen virallisesta myyntiesitteestä.

Pyydä esite välittäjältä
Hae asuntolainaaOsuuspankista!