Rantakatu 33 A, Keskusta, Joensuu
Tässä hyvällä pohjaratkaisulla olevassa kerrostalohuoneistossa on kolme makuuhuonetta, tilava olohuone tunnelmallisella takalla, keittiö sekä kaksi wc:tä. Erinomainen kokonaisuus niin perheelle kuin tilaa arvostavalle.
Asunnossa on suuret ikkunat, kaksi lasitettua parveketta joista toinen etelään ja toinen pohjoiseen sekä jokimaisemat. Valo tulvii sisään läpi huoneiston ja tekee tiloista avarat ja viihtyisät ympäri vuoden. Asunnossa on tehty perusteellinen remontti sekä muutettu huonejärjestystä 2000-luvun alussa.
Hyvin hoidettu taloyhtiö on valmistunut vuonna 1964, ja sitä on kattavasti remontoitu vuosien varrella, mm. julkisivu-, parveke- ja kattoremontit on toteutettu sekä käyttövesiputkisto ja sähköjärjestelmä uusittu viimeisimpänä vuonna 2025. Lämmitysmuotona on kaukolämpö ja taloyhtiössä on myös valokuitupohjainen laajakaista.
Kokonaisuus tarjoaa huoletonta asumista keskeisellä sijainnilla palveluiden ja jokimaisemien läheisyydessä. Tämä koti kannattaa kokea paikan päällä!
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 614741
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Rantakatu 33 A, 80100 JOENSUU
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 4
- Huoneet
- 4h, k
- Asuinpinta-ala
- 93 m2
- Kokonaispinta-ala
- 93 m2
- Käyttöönottovuosi
- 1964
- Yleiskunto
- Hyvä
- Kerros
- 1/3
- Velaton hinta
- 140 000,00 €
- Myyntihinta
- 99 925,41 €
- Lainaosuus
- 40 074,59 €
- Neliöhinta
- 1 505,38 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 40 074,59 €
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 474,30 €/kk
- Rahoitusvastike
- 287,37 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 761,67 €/kk
Muut maksut
Yhtiön perimä TV-maksu 1,01 €/kk, tietoliikenneyhteysmaksu 5,06 €/kk. Vesivastike-ennakko 20 €/hlö/kk. Autopaikkavuokra 12 €/kk. Saunamaksu 3 €/kerta, 1.7.2026 alkaen 4 €/kerta. Tilaussauna 7 €/2 tuntia, lisätunnit 4,50 €/tunti. 1.7.2026 alkaen 9 €/2 tuntia, lisätunnit 4,50 €/tunti. Kone-/käsipyykki 2 €/tunti, kuivaushuoneen käyttö ilmaista. Kylmiökomerovuokra 3 €/komero/kk. Lisävarastokoppi 3 €/komero/kk. Pääomavastike (viemäriremontti) 1.7 alk. 0,7 €/m2/kk. Pääomavastike (käyttövesi- ja sähköremontti) 1.7 alk. 1,7 €/m2/kk. Asunnon yhteydessä myydään autotallipaikka nro 41 omalla osakesarjalla hintaan 12 000€. Autotalliin kohdistuu lainaa 2 289,32 €/30.4.2026. Autotallivastike 27,20 €/kk ja rahoitusvastikkeet 16,43 €/kk.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 590 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkukaappi, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys.
- Säilytystilat
- Kellari, vintti
Materiaalit
Keittiö: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Olohuone: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Makuuhuone 1: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Makuuhuone 2: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Makuuhuone 3: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Kylpyhuone: Laatta/laatta/maalattu. Eteinen: Lautaparketti/maalattu/maalattu. Wc: Laatta/laatta/maalattu.
Taloyhtiö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto-Oy Rantakatu 33
- Isännöitsijä