Rantakatu 22 C, Keskusta, Vaasa

Velaton myyntihinta170 000 € Myyntihinta: 149 226 €
Käyttöönottovuosi2020
Pinta-ala
35 m2
1h + kt + alk

Tämä ylimmän 3.kerroksen huoneisto tarjoaa rauhallista ja huolettoman modernia kaupunkiasumista sinulle, joka arvostat sijaintia aivan meren ja puistojen tuntumassa. Asunto sopii erinomaisesti ensiasunnon ostajalle, aktiiviselle kaupunkilaiselle tai sijoittajalle, joka etsii turvallista ja helposti vuokrattavaa kohdetta.

Avarassa asunnossa oleskeluhuone yhdistyy moderniin keittotilaan, jossa on nykyaikaiset kodinkoneet ja hyvin säilytystilaa. Alkovin ansiosta saat luontevasti kalustettua erillisen nukkumispaikan. Itään avautuvat ikkunat ja ranskalainen parveke tuovat asuntoon kauniin aamun valon ja puistomaisen näkymän, jotka korostavat rauhallista ja hiljaista tunnelmaa. Säilytystilaa täydentää oma irtaimistovarasto kellarissa.

Sijainti Vaasan keskustassa, merenrannan ja puistojen vieressä, yhdistää luonnon läheisyyden ja kattavat palvelut. Lähikauppa, koulu, päiväkodit, kirjasto ja terveyspalvelut ovat kaikki kävelyetäisyydellä ja keskustan palvelut tavoitat muutamassa minuutissa. Alue on rauhallinen ja liikenneyhteydet ovat hyvät niin julkisilla kuin omalla autolla. Autohalli- ja pihapaikat ovat yhtiössä erillisinä osakkeina ja talosta löytyy myös hyvät pyörä- ja urheiluvälinevarastot.

Näin hyvää kotia ei kannatta jättää näkemättä. Varaa oma esittelyhetkesi suoraan välittäjältä.

Kohdenumero
618113
Kohdetyyppi
Kerrostalo
Osoite
Rantakatu 22 C, 65100 VAASA
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
1
Huoneet
1h + kt + alk
Asuinpinta-ala
35 m2
Kokonaispinta-ala
35 m2
Käyttöönottovuosi
2020
Yleiskunto
Hyvä
Kerros
3/3

Velaton hinta
170 000,00 €
Myyntihinta
149 226,05 €
Lainaosuus
20 773,95 €
Neliöhinta
4 857,14 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 20 773,95 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
131,25 €/kk
Rahoitusvastike
146,25 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
277,50 €/kk

Muut maksut

Tietoliikenneyhteysmaksu 8,90 €/kk. Vesiennakko 20 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmä 4,90 €/m³ ja lämmin 8,75 €/m³). Talousarvion 2026 mukaan maksut 1.7. alkaen: hoitovastike 3,950 €/m², yht. 138,25 €/kk, rahoitusvastike 23 €/yks., yht. 134,55 €/kk. Vesi- ja mediamaksut pysyvät ennallaan. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta, omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan sähköistämisestä.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
717 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 717 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Pesutilat
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellari

Materiaalit

Keittiö: Lautaparketti, valkolakattu tammi/maali/maali. Olohuone: Lautaparketti, valkolakattu tammi/maali/maali. Kylpyhuone: Laatta/Laatta/paneli. Alkovi: Lautaparketti, valkolakattu tammi/maali/maali.

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vaasan Rantakatu 22
Isännöitsijä
Isännöinti Mäkinen Oy, Vaasa
Kiinteistönhuolto
Huoltoyhtiö
Asuinhuoneistoja
47
Autopaikat
Autotalleja tai hallipaikkoja 46 kpl, sähköpistokepaikkoja 4 kpl
Taloyhtiössä on
Kuivaushuone, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys

Energialuokka
B 2018
Lisätietoa energiatodistuksesta
E-luku 90, voimassa 10.4.2028 asti.

Tehdyt korjaukset

2025 Uusittu parkkihallin huippuimuri. 2023 Autolatausinfra autohalliin ja autopaikoille: ylimääräisen yhtiökokouksen mukaan 2023. 2023 Autohallin valaistuksen uusiminen: Valaistunongelman korjaus. 2022 Kuntoarvio, takuukorjauksia. 2021 Takuukorjauksia yms: Autohallin onkaloiden ilmanvaihdon rakentaminen, autohallin vesivuodon korjaus, pihatöiden takuukorjaukset, asuntojen takuukorjaukset.. Asunnon remontit: Ei ole.