Yläsudetintie 8 C, Vihtavuori, Laukaa

Velaton myyntihinta79 000 € Myyntihinta: 74 109 €
Käyttöönottovuosi1941
Pinta-ala
91 m2
2h + tupakeittiö + kh + khh

Tervetuloa Yläsudetintielle, jossa myynnissä on viehättävä paritaloasunto, joka tarjoaa kodikasta asumista luonnonläheisessä ympäristössä! Tämä kaunis asunto yhdistettynä yhteen kookkaaseen makuuhuoneeseen, olohuoneeseen, tupakeittiöön, kylpyhuoneeseen ja kodinhoitohuoneeseen on täydellinen valinta pariskunnalle tai pienelle perheelle. Asunnon lämmönlähteenä toimii öljylämmitys, vesikiertoisella patterilämmityksellä.

Osakas on huolehtinut asunnon kunnostamisesta ja tehnyt siihen parannuksia. Vuonna 2020 keittiö koki peruskorjauksen, joka tuo modernia ilmettä ja käytännöllisyyttä ruoanlaittoon. Lisäksi koira-aita tarjoaa turvallisen tilan lemmikkien ulkoilulle. Piha-alue on saanut uuden ilmeen vuonna 2022 kunnostustöiden myötä ja käyttövesiputkistosaneeraus on tehty vuonna 2024.

Tämä asunto Yläsudetintiellä on loistava tilaisuus päästä nauttimaan kodikkaasta asumisesta. Ota yhteyttä ja tule tutustumaan tähän uniikkiin kotiin, jossa voit luoda omat unelmasi!

Kohdenumero
611728
Kohdetyyppi
Paritalo
Osoite
Yläsudetintie 8 C, 41330 VIHTAVUORI
Omistusmuoto
Omistus
Huoneluku
2
Huoneet
2h + tupakeittiö + kh + khh
Asuinpinta-ala
91 m2
Kokonaispinta-ala
91 m2
Käyttöönottovuosi
1941
Yleiskunto
Tyydyttävä
Kerros
1/1
Hissi
Ei
Sauna
Kyllä
Parveke
Ei
Vapautuminen
1-2kk kaupanteosta

Hintatiedot

Hinta

Velaton hinta
79 000,00 €
Myyntihinta
74 109,08 €
Lainaosuus
4 890,92 €
Neliöhinta
868,13 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 4 890,92 €

Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
473,20 €/kk
Rahoitusvastike
81,25 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
554,45 €/kk

Muut maksut

Vesimaksu
26,00 €/kk/henkilö

Vesimaksu 26,00 €/hlö/kk. Veden perusmaksu 14,50€/kk. Vesimaksutasaus: Kylmävesi 5,95€/m³, lämminvesi 18,63€/m³. Hoito ja rahoitusvastike neliöperusteisia.

Osuuspankin lainalaskuri

Euro
30 v
3,00 %
333 €/kk

Lainasi kuukausierä olisi 333 € kuukaudessa

Varustus

Keittiö
Jääkaappipakastin, erillisuuni, induktioliesi, astianpesukone.
Pesutilat
Sauna, sähkökiuas, erillinen wc, suihku, kiinteät valaisimet.

Materiaalit

Keittiö: Puulattia, seinät maalattu. Olohuone: Puulattia, seinät maalattu/tapetti. Makuuhuone 1: Puulattia, seinät maalattu. Sauna: Laattalattia, seinät paneeli. Kylpyhuone: Laattalattia, seinät laatta. Eteinen: Puulattia, seinät maalattu. Tuulikaapissa laminaatti..

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi
As Oy Laukaan Viitoset
Isännöitsijä
Engel Isännöinti, Marjo Luoto, 040 852 4725, engelisannointi@gmail.com
Kiinteistönhuolto
Osakkaat
Asuinhuoneistoja
10
Autopaikat
Piha-autopaikkoja 3 kpl
Taloyhtiössä on
Urheiluvälinevarasto, yhteisantennijärjestelmä

Lämmönjakojärjestelmä
Vesikiertoinen patterilämmitys. Kellarikerroksessa sähköinen lattialämmitys.
Ilmanvaihtojärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihtojärjestelmä
Energialuokka
G 2018
Lisätietoa energiatodistuksesta
E-luku 480 kWhE/m2 vuosi. Energiatodistus on voimassa 12.8.2034 asti.

Tehdyt korjaukset

- 1999 Kattoremontti tehty kesällä: tiilikate muutettu peltikatteeksi - 2004 Öljylämmityskattila korjattu - 2005 Jätekatokset rakennettu - 2005 Kiertovesipumppu uusittu - 2009 Rakennuksen ulkoverhous uusittu, 2/2009 - 2010 Talojen julkisivut maalattu kesällä / 2010 - 2011 Lukot uusittu lämpökeskukseen - 2012 Kartoitettu vesi- ja lämpöjohtojen kuntoa röntgenkuvauksella - 2013 Vesimittareille tulevat vesijohtoputket uusittu (vahingon jälkeen) - 2016 Uusittu antenniverkon päävahvistin, taajuusmuutosten vuoksi - 2016 Lämpökeskuksen katto ja räystäslaudat huoltomaalattu - 2016 Käyttövesipumppu vaihdettu - 2018 Lämpökeskuksen maalaus - 2019 Lämminvesiputken kanaalin korjaus putken rikkoontumisen vuoksi (Talo no 8:sta Talo 10:sta välillä) - 2021 Lämminvesiputken/kanaalin korjaus putken rikkoontumisen vuoksi (Talo 10:stä Talo 12:ta välillä - 2021 Asuntojen yläkerran väliseinän lisäeristyksiä komeron kohdalla talo 12. - 2022 Ulkoverhous maalattu - 2024 Laadittu energiatodistukset - 2024 Talo 2 A 2 (entisen) tupakeittiön lattian ja huoneistojen A1 ja A2 välisen seinän alaosan korjaus A 2 puolelta. - 2024 Kosteuskartoitus ja korjausehdotusraportit Talo 2 A 1 yläkerran vesivahinkoon - 2024 Kosteuskartoitus ja korjausehdotusraportit Talo 8 C 1, Talo 10 D 2, Talo 12 E 1 ja Talo 12 E 2 kellaritiloihin - 2024 Käyttövesiputkistojen saneeraus - 2024 LJH- paisuntasäiliö uusittu. Asunnon remontit: Osakas on suorittanut huoneistossa peruskorjausta keittiössä ja keskikerroksen sähköt on uusittu sekä vikavirtasuoja on asennettu. PIhaan on rakennettu koira-aita v.2020. Osakas on suorittanut piha-alueen kunnostustöitä: pihakuusen kaato, talon vierusaita, etu- ja takapihan kaadot ja parkkipaikan muutostyö 2022. Edellisen omistajan aikaan asuntoon on vaihdettu ikkunat ja ovet.