Lisolantie 5 C, Idänpää, Hämeenlinna
Tilava ja valoisa kaksio hoidetusta taloyhtiöstä. Talossa on uusittu vesikatot 2025, ikkunat ja parvekeovet 2021, sekä käyttövesijohdot uusittu 2017. Tässä on mahdollisuus hankkia vuokra-asunnon kustannuksilla oma koti ja asunto soveltuu mainiosti myös sijoituskäyttöön. Taloyhtiö päätti siirtyä maalämpöön vuoden 2026 aikana.
Ota yhteyttä välittäjään
Lähettämällä viestin hyväksyt palvelun ehdot.
Kohteen tiedot
Perustiedot
- Kohdenumero
- 616940
- Kohdetyyppi
- Kerrostalo
- Osoite
- Lisolantie 5 C, 13210 HÄMEENLINNA
- Omistusmuoto
- Omistus
- Huoneluku
- 2
- Huoneet
- 2h, k
- Asuinpinta-ala
- 57,5 m2
- Kokonaispinta-ala
- 57,5 m2
- Käyttöönottovuosi
- 1976
- Kerros
- 3/3
- Hissi
- Ei
- Sauna
- Ei
- Parveke
- On, lasitettu
- Ikkunat ja näköalat
- Olohuoneen ikkunat ja parveke aukeavat lähinnä länteen.
- Vapautuminen
- Heti
Hintatiedot
Hinta
- Velaton hinta
- 45 000,00 €
- Myyntihinta
- 30 701,22 €
- Lainaosuus
- 14 298,78 €
- Neliöhinta
- 782,61 €/m²
Kohde on yhtiölainoitettu - lainaosuus 14 298,78 €
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.
Vastikkeet
- Hoitovastike
- 304,75 €/kk
- Rahoitusvastike
- 177,26 €/kk
- Yhtiövastike yhteensä
- 482,01 €/kk
Muut maksut
Saunamaksu 15,00 €/kk, autopaikka 15,00 €/kk. Hallituksella valtuus periä ylimääräinen hoitovastike yhtiön taloustilanteen niin vaatiessa. Hoitovastike on neliöperusteinen (5,50 €/m2 1.7. alkaen), rahoitusvastike osakeperusteinen. Vesimaksuennakko 24 €/hlö/kk. Lämminvesimaksu 10,29 €/m3, kylmä vesi 4,96 €/m3. Laskutus 31.5. ja 30.11. lukemilla. Yhtiökokous 18.3.2026 päätti hankkia maalämpölaitteistön ja irtisanoa kaukolämpöliittymän (irtisanomisaika 6 kk). Maalämmön perustamistyöt rahoitetaan lisävastikkeella 0,27 €/m2/kk viiden (5) vuoden ajan.
Osuuspankin lainalaskuri
Lainasi kuukausierä olisi 190 € kuukaudessa
Varustus
- Keittiö
- Jääkaappipakastin, lattialiesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
- Pesutilat
- Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
- Säilytystilat
- Vaatehuone
Materiaalit
Keittiö: parkettilattia, seinät maalattu. Olohuone: parkettilattia, seinät maalatut. Makuuhuone 1: parkettilattia, seinät maalatuit. Kylpyhuone: täysin laatoitettu, katto paneloitu. Eteinen: parkettilattia, seinät maalatut.
- Asuinhuoneistoja
- 41
- Autopaikat
- Sähköpistokepaikkoja 28 kpl
- Taloyhtiössä on
- Sauna, kuivaushuone, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Rakennuksen tiedot
- Rakennusmateriaali
- Betoni
- Kattotyyppi
- Tasa